Linux – instalace, nastavení VPN

Klient Cisco AnyConnect a klient openconnect

Pro Linux je k dispozici klient od firmy Cisco a opensource alternativa openconnect, která spolupracuje se správcem síťových spojení NetworkManager. Konfigurace je popsána např. v článku AnyConnect VPN.

My popíšeme použití oficiálního klienta od firmy Cisco v operačním systému Fedora 28. V jiných verzích Linuxu je postup obdobný.

Stažení a instalace klienta Cisco AnyConnect

Ve webovém prohlížeči se připojte na adresu https://vpn.vse.cz/. Do formuláře zadejte přihlašovací údaje do školní VPNky, tj. přihlašovací jméno včetně @vse.cz a heslo do eduroam.

Zobrazí se stránka pro stažení klienta a případné zobrazení instrukcí pro instalaci. Stáhněte klienta.

Instalační soubor je skript pro bash, který je nutné spustit pod uživatelem root. Jméno souboru závisí na aktuálně dostupné verzi. Příkaz pro instalaci může vypadat takto:
sudo bash anyconnect-linux64-4.6.00362-core-vpn-webdeploy-k9.sh

Spuštění a konfigurace klienta

Spusťte klienta – v seznamu aplikací je položka Cisco Anyconnect Secure Mobility Client.
Zobrazí se okno pro připojení. Do položky Connect to zadejte server vpn.vse.cz. Dále zadejte uživatelské jméno (včetně @vse.cz) a heslo do eduroam.

Pomocí tlačítka Connect se připojíte do školní VPN. V oznamovací oblasti se objeví ikona Cisco Anyconnect se zámečkem. Když na ní kliknete, tak se zobrazí statistiky o připojení.