Info o VPN

Virtuální privátní síť

Virtuální privátní síť (VPN – Virtual Private Network) slouží pro připojení vzdálených počítačů do zabezpečené soukromé sítě. Obecný popis VPN je v článku VPN pro začátečníky: princip fungování, výhody a nevýhody či na Wikipedii.

Školní VPN (https://vpn.vse.cz) je určena pro zabezpečený přístup ke školním informačním systémům. Po připojení do VPN získá počítač školní IP adresu a vůči ostatním serverům ve školní síti se tváří, jako by byl součástí školní sítě.
Neposkytujeme univerzální VPN – ze školní VPN není přístup k externím službám. Pokud se připojíte z domova ke školní VPN, tak provoz např. na Seznam půjde přímo z domácí IP adresy a ne přes školní VPN. Školní VPN nelze použít pro obcházení geoblokace (např. pro sledování České televize na dovolené v zahraničí) či pro obcházení lokální cenzury (Čína a mnohé další země) či pro zabezpečení neznámé/nezabezpečené WiFi (viz Je bezpečné používat neznámé WiFI?).
Pokud potřebujete univerzální VPN, podívejte se na články Vybíráme důvěryhodnou VPN: co porovnávat a na co si dát pozor? Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN?.

Základní informace ke školní VPN

Technologie VPN
Cisco AnyConnect, nutné instalovat klienta
Adresa VPN serveru
vpn.vse.cz (https://vpn.vse.cz)
Uživatelské jméno:
username@vse.cz
Heslo
stejné jako do eduroam

Další informace jsou v článku Nastavení VPN.

Služby dostupné přes školní VPN

Přihlášené uživatele rozdělujeme do čtyř skupin:

  1. studenti a externí role – obdoba počítače na učebnách. Možnost přihlášení do Active Directory, VMware Horizon (virtual desktop), správa webů na webhostingu, …
  2. zaměstnanci – obdoba počítače v kanceláři. Proti předchozí skupině mají navíc přístup k systémům určených pouze pro zaměstnance (např. správa cestovních příkazů).
  3. správci serverů a sítě – navíc mají přístup k administraci serverů a síťových prvků.
  4. speciální případy – např. externí dodavatelé některých informačních systémů. Práva se řeší individuálně.